És mégis mozog a Föld

Gazdasági rendszerünk, amiről a média hallgat

Az ingatlanlufi:


A Lehmann Brothers 2008. szeptemberi csődbe jutásától számoljuk a jelenlegi gazdasági világválságot, de fontos megnéznünk azokat az okokat amik ide vezettek. Ezt az okot pedig a legtöbb helyen amerikai ingatlanpiaci válságnak, néha subprime krízisnek nevezik. Lássuk mi is jellemző az amerikai ingatlanpiacra, ha képes az egész világot magával rántani.

A 2000. -es évek elején amerika éppen egy tőzsdekrackhból tápászkodott föl amikor a repcsik telibe kapták a World Trade Centert. A sok munkanélkülivel nem nagyon foglalkoztak, átzavarták őket Afganisztánba. Az otthon maradóknak pedig Bush bejelentette a „minden amerikainak lakást” programot, ami pontosan azt a célt tűzte ki mint a neve is mutatja. A FED sose látott 1% -ra mérsékelte a kamatot és minden bank vígan látott hozzá a jelzáloghitelek folyosításához. Kezdetekben minden a várható keretek között folyt, aki vissza tudta fizetni olcsón kapott hitelt, ezek voltak az úgynevezett prime ügyfelek. A tapsikolás nem is maradt el, lett ház, lett egy csomó munkahely az építőiparban. Okosabbaknak ingatlanügynökként, butábbaknak betonkeverőként. A jó öreg kereslet-kínálat görbe itt is működött, a lakásárak szépen emelkedtek, egymás vállát veregették az emberek.

De nem a bankok. Az 1% kamat még a kokainra se elég, nemhogy pezsgőre meg kurvákra. Gondolták fogják szépen a hiteleiket, kifordítják és eladják befektetésként. Vitték is ezeket a jelzálog fedezetü értékpapírokat (MBS morgage backed security) mint a cukrot, hiszen a kiváló ügyfelek törlesztése szinte kockázatmentes, főleg ha hozzávesszük, hogy a biztosítékként felkínált ingatlan értéke folyamatosan emelkedik. A bankoknak ekkor újabb felismerése támadt, ők nem is a kamatokon keresnek, mivel azt már másnap továbbpasszolják valakinek, hanem a kezelési költségeken. Az se baj ha nincs bevétele a kedves ügyfélnek, holnapra már úgyse nekünk tartozik, a kockázat nem akadály. Ekkor vonták be a kevésbé jó adósokat is a körbe, ők a subprime hitelesek. Persze a munkanélküliek nem tudták volna a törlesztést vállalni, ezért bedobták nekik a változó kamatú hitelt. Értsd az elején kevesebb a törlesztés, a végén meg sok. (Suzuki kezdőrészlet nélkül, 10 év CHF hitelre ugye- ugye!) Ezeknek a hiteleknek a visszafizetése már közel sem volt annyira biztos, nem is vette a kutya se a belőlük képzett MBS-eket. A bankok gyorsan kapcsoltak és a kockázatok elosztását egy újabb banki termékkel oldották meg, a CDO -val (collateralized debt obligation kb: fedezett adósság kötelezettség). Ez azt jelentette, hogy a prime hitelekből összeállított MBS-ekbe belegyúrták a subprime hiteleket is azon az alapon, hogy bukás esetén mindenki csak egy kicsit bukik. Mikor ezeket jól összegyúrták, átsétáltak velük a szomszédba a hitelminősítő intézetekhez és beértékeltették velük a csomagot. Meg is kapták rájuk az AAA minősítést, vagyis a teljsen kockázatmentes besorolást. Amint ez meg volt, odébb mentek a következő irodaházba és biztosítást kötöttek a csomagokra. Ezt az AIG intézte és arról szólt, hogy x dollár fejében a biztosító kifizeti a bedőlő hitelt/megtakarítást ha baj lenne. Ezeket a bebiztosított, teljesen kockázatmentes befektetéseket aztán az egész világon szétteregették.

Ahogy telt múlt az idő, az események se torpantak meg, amerikában hihetelen felfutás indult meg az ingatlanpiacon. A lakások árai csak nőttek és nőttek. Persze feltűnt az embereknek is, hogy milyen jó biznisz az ingatlan, sokan vettek második, harmadik házat nulla kezdőtőkével munka nélkül, mert az értéknövekedés fedezte a hitelt és a kamatot. Hogy hogyan? Valaki felvett 100 ezer dollárt, vett belőle egy 150 ezer értékű házat. Ez a ház egy év múlva már 200 ezret ért, ami már 133 ezer dollárnak megfelelő fedezetet jelentett. Ezt a 33 ezret fel is vették szépen a bankból és elköltötték. Egy évvel később már 250 ezret ért a ház, 165 ezer jelzálog fedezete lett, a 32 ezer ismét a pénztárcában landolt. Ezekből a pénzekből az egész világgazdaság szekere futott, de főleg Kínáé. Az idő múlásával egyre több helyen jelentek meg az MBS -ek, mint biztos befektetés viszont egyre több és több subprime hitel került a csomagokba, mivel a bankok már csak a legrosszabb adósok felé tudtak terjeszkedni. Aztán egyszer csak a FED gondolt egyet és fölemelte a kamatot 6,5% -ra, a bankok pedig érvényesítették a változó kamatláb nyújtotta lehetőségüket és felemelték a törlesztőrészleteket. Az emberek vagy nem tudtak fizetni vagy nem akartak, de a jelzálog fedezetű értékpapírok nem fizették a várható hozamot. Ekkor érkezett el az összeomlás pillanata, a befektetési bankok hajukat tépve próbáltak megszabadulni az MBS -ektől és hitelekhez jutni, de nem bízhattak meg egymásban se, ki tudja a másiknál mennyi ilyen fos lehet alapon. A következő másodpercben összeomlott az AIG biztosító, nem is csoda ha végiggondoljuk mennyi szarra vállaltak kezességet. De megfordult az ingatlanpiac is, elkezdtek csökkenni az árak a kereslet elmaradása miatt, ez pedig már azokat is érintette akik tudták fizetni a törlesztést. Képzeljük el a fenti példát visszafelé. A 250 ezres ház értéke leesik 200 ezerre, akkor már 32 ezerrel kevesebb hitelre szolgál fedezetül, a banknak pedig eszébe sincs ennyi pénzzel függőben lenni, szóval kéri az azonnali visszafizetést! Ha ez nem megy akkor jön az árverezés (foreclosure).

És, hogy mi történt azóta? Az árverezések a mai napig tömegesen folynak, néha úgy, hogy a bank nem is tudja bizonyítani, hogy a háztulaj tényleg neki tartozik. A legtöbb esetben nem is lehet tudni kinek tartozik, mivel már aznap eladták a tartozást talán a világ másik felére. A felelőtlen, kapzsi Wall Street-i cégeket az amerikai kormány megmentette, részben nyomtatott dollárból, részben a kiadások lefaragásával. Az amerikaik ismét munkanélküliek mert házat építeni nem kell, építőanyagot árulni nem kell, ingatlanügynökösködni nem kell. Végezetül tudjátok amerikában miért pont az ingatlanpiacon tudott spekulációs buborék keletkezni? Tippeljetek, a válasz itt lesz kispoilerezve: Mert telket és házat nem lehet Kínából hajón vinni. Spoiler vége.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 3
Heti: 2
Havi: 71
Össz.: 15 373

Látogatottság növelés
Oldal: Ingatlanlufi
És mégis mozog a Föld - © 2008 - 2024 - kisvadfold.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »